10-те най-полезни кореноплодни зеленчуци и какви са ползите от тях?
Разказвали сме ви за различните зеленчуци и плодове и всеки един от тях колко е полезен? Днес ще направим една своеобразна класация според нашите виждания кои са 10-те най-полезни кореноплодни зеленчуци и какви са ползите от тях, както и я какви ястия да ги добавяте. Разбира се, трудно е да бъде направена точна класация, защото смятаме, че разнообразието в храната носи здраве за организма, а ние, като частен социален патронаж с доставка на храна до домовете на възрастни, смятаме, че пълноценното и разнообразно меню е от първостепенно значение.
Кореноплодните зеленчуци са тези зеленчуци, чиито корени са добри за консумация. Най-често срещаните на трапезата са картофи, лук, чесън, цвекло, моркови, ряпа и др. Като цяло те са с високо съдържание на витамини А, В, С, антиоксиданти, минерали и хранителни вещества. Някои от тях имат дори лечебни свойства.
10. Репички
Репичките са любим зеленчук в пролетните салати. Богати са на витамин С, фибри и са чудесен диуретик.
9. Сладки картофи
Сладките картофи или бататите са сред едни от най-полезните кореноплодни. Богати са на витамин А, С и антоцианини Към многото полезни свойства попада и контролирането нивата на кръвната захар. Можете да ги използвате както в ястия и супи, така и да си ги изпържете или изпечете. С тях ние приготвяме вкусни супи или яхнии.
8. Пащърнак
Пащърнакът на външен вид прилича на бял морков. Богат е на витамини A, B1, B2, B6, C, E. Съдържа още фолиева киселина, калий, калций, фосфор, магнезий, натрий, желязо и цинк. Той е полезен за сърцето заради многото калий. Неговите диетични фибри го правят подходяща добавка към менюто за поддържане на здравословно тегло. Можете да го добавяте към супи и яхнии, а в нашето меню обикновено можете да хапнете вкусна супа от пащърнак.
7. Ряпа
Чуем ли ряпа и си представяме вкусна салата с нея, с добавени моркови и червено цвекло, овкусени със сол, олио и оцет. Така е, тази салата е любима на малки и големи особени през зимата, когато не можем да се насладим на много свежи зеленчуци.Ряпата има отличен хранителен профил и е изключително богат източник на витамин С, фибри, манган и калий. Нейната консумация повишава имунитета и облекчава тежестта на респираторните инфекции и на обикновената настинка. Ряпата е идеална храна и за превенция от рак на стомаха, белите дробове и гърдата.
6. Червено цвекло
Червеното цвекло е сред любимите на българите кореноплодни зеленчуци. То е пълно с фибри, фолиева киселина, манган,.антиоксиданти и фитонутриенти. Любопитното за червеното цвекло е, че засилва естествените функции за пречистване на тялото. Неговата консумация помага за разширяването на кръвоносните съдове, понижаване на кръвното налягане и подобряване здравето на сърцето. Проучвания показват също, че консумирането на цвекло може да увеличи притока на кръв към мозъка. Както ряпата, така и цвеклото има противоракови свойства и може да забави растежа и разпространението на раковите клетки. Важно е да се отбележи, че когато се консумира сурово, цвеклото е много по-полезно. Колкото по-голяма е термичната обработка, толова повече си губи своята полезност.
5. Целина
О, тази целина! Толкова, толкова полезна! Разбира се, сега ще споменем само нейния корен, въпреки че при целината всички части се използват. Листата и дръжките чудесно овкусяват трушиите през зимата. Коренът на целината е богат на витамини В6, С и К, както и на фосфор, калий и манган. Този кореноплоден зеленчук подобрява храносмилането, грижи се за здравето на сърцето и костите. Целина се добавя за овкусяване на пилешка супичка, боб яхния и всякакви други готвени ястия.
4. Джинджифил
Джинджифилът не е типичен за нас кореноплоден зеленчук. Въпреки че навлезе в употреба от скоро, все пак той е чудесен и супер полезен. Джинджифилът е най-силният антиоксидант сред растенията. Помага за регулиране нивата на LDL холестерола, а така намалява и риска от сърдечносъдови заболявания. Използва се за отслабване и подсилва имунитета. Мнозина го използват за облекчаване на гаденето по време на бременност. Джинджифилът се използва и от хора с остеоартрит. Той е чудесно допълнение към чай, напитки, супи, ястия, като им придава приятен аромат.
3. Моркови
Трудно можем да се сетим за ястие, в което морковът да не присъства. Изключително богат на витамин А, С, Е, К и D, както и магнезий, калий и калций. По-полезен е да се консумира суров, но той запазва в добро количество своята полезност и при термична обработка. Морковите доказано помагат за здравето на очите, включително глаукома и предотвратяване на катаракта. По-нови изследвания включват превенция на рак на дебелото черво и сърдечно-съдови заболявания.
2. Лук
Има ли манджичка или супичка без лук? Той е най-популярния кореноплоден зеленчук и е важна съставка в много ястия. Високото му съдържание на фибри, витамин С и антиоксиданти предпазва клетките от окислително увреждане и помагат за предотвратяване на заболявания. Всекидневното консумиране на лук значително намалява нивата на кръвната захар при хора с диабет. Лукът притежава също мощни противоракови свойства. Освен това, ако сложите лук в помещение, той ще „обере“ всички вируси и бацили, който са във въздуха.
1. Чесън
Кой друг може да бъде на първо място, ако не е чесъна - естествения антибиотик! Той е универсално антивирусно, антибактериално, противогъбично и противовъзпалително средство. Ако се разболеем, хапваме малко чесън и болестта е далеч. Освен това чудесно овкусява супички, яхнии и салати. Той е добър източник на витамини В1, В6, С, калций, мед, селен и фосфор. Към многобройните му ползи спадат и превенция на рака, както и подобряване работата на сърдечно-съдовата система.
Надяваме се да сме ви помогнали с нашата своеобразна класация. Споделете ни в нашата Фейсбук страница кой е вашият любим кореноплоден зеленчук.
Ако искате да се погрижите за вас и вашите родители с доставка на вкусна и пълноценна храна до дома, можете да се свържете с нас по избран от вас начин.