Историята на таратора
Една от любимите летни супи на всички е тараторът. През летните жеги много добре ни разхлажда и засища. Ох, кого заблуждаваме! Обичаме го целогодишно. А ако е с чесънче и смлени орехи е направо божествен. По принцип го включваме целогодишно в менюто, но разбира се, по-честичко през лятото. Как се е появила неговата рецепта и изобщо каква е историята на таратора ще ви разкажем днес.
Тараторът, какъвто го познаваме днес, се е появил в българската кухня едва през 1956 г. в "Книга за домакинята".
Преди това с таратор се обозначават различни студени супи и сосове, които рядко съдържат кисело мляко и обикновено са на основата на оцет или орехи.
В речника на Найден Геров „тараторът“ е обяснен като „студена чорба от краставици, чесън, орехи и оцет; тлъченица“.
Прочете още и: Рибата – ползи за здравето и Избор между месно и безмесно меню в частен социален патронаж СготвеноЕ
Произход на таратора
Самата дума „таратор“ има персийски корени и се смята, че самата рецепта е дошла от Близкия Изток. В чуждите кухни тараторът се среща с различни наименования, като рецептите леко варират:
- в турската кухня - джаджак
- в гръцката кухня - дзадзики
- в иранската кухня - маст о хяр
- в полската кухня - хлодник
- в руската кухня – таратор
Интересно е, че древните вавилонци са правили таратор с пъдпъдъчи яйца, а нубийците – с цвекло. Рецептата от Древна Нубия се е запазила и до днес, като тя е типична за Судан. В Сирия приготвят таратор с жито, в Аржентина – с тиквички и авокадо, а в Неапол – с маруля и орехи. Съществуват рецепти и с репички, вместо краставици. Всъщност всяка култура и народ променя рецептата според зеленчуците, които се отглеждат най-много в дадения регион.
Въпреки тези вариации, нашенският може би ще си остане най-вкусния от всички. Ние, от СготвеноЕ – частен социален патронаж за доставка на храна за възрастни хора, вярваме и сме сигурни, че вкусното, разнообразно и пълноценно меню е ключ към добро здраве и по-дълъг живот. Научете как лесно, спокойно и сигурно можете да се погрижите за вас и вашите родители.