Сладко, конфитюр, мармалад – къде е разликата?

Едно от нещата, които могат пълноценно да заместят сладките продукти от рафтовете в магазина, са именно сладката. Казвайки сладко, имаме предвид и мармаладите, и конфитюрите. Освен това могат да се направят чудесни десерти с тях, всичко зависи от желанието и въображението на домакинята. Ние, от СготвеноЕ, освен вкусни и пълноценни супички и основни ястия, приготвяме и чудесни десерти – понякога сладкото, конфитюра и мармалада влизат в направата му, а понякога заемат централно място, както е при цеденото мляко със сладко от боровинки. Каква е разликата, обаче, между сладко, конфитюр и мармалад?
Има един виц за жабата, която трябвало да я снимат, и за да й излезе по-малка устата, й казали да каже „конфитюр“. Дошъл моментът на снимките, тя забравила думата, но си спомнила, че е нещо сладко и казала „мармалад“. Разбра се, този виц няма нищо общо с темата днес, но пък защо да не ви го разкажем, все пак ще си говорим за сладка, мармалади и конфитюри.
От къде произлиза изобщо направата на сладка?
Трудно е да се проследи историята в случая, но все пак има сведения, че производството на конфитюр е започнало на Изток, където захарната тръстика е в изобилие.
Според Oxford English Dictionary, думата „мармалад“ се появява в английския през 1480, заимствана от френската marmelade, която на свой ред идва от португалската marmelada. Първоначално, според корена на думата, който е marmelo или дюля, се имало предвид сладко от дюли. В определен момент цитрусовите плодове изместват дюлите в състава на мармалада.
Древните гърци правели консерви от мед и дюля. А през Средновековието вече е възможно да се намери метод, подобен на сегашния, за приготвяне на конфитюри. По надолу ще прочтете още интересни и любопитни истории за конфитюра, мармалада и сладкото.
Колумела (1 век пр.н.е.) в своя трактат „За земеделието“ описва конфитюр от дюли, който става първообраз на познатия мармалад.
Книгата “Кулинарни въпроси”, написана от римския гастроном Marcus Gavius Apicius през I век, е включвала рецепти за конфитюри. Според нея плодовете са били напоени с вино и мед.
Прилики и разлики между сладко, конфитюр и мармалад
Основната прилика между конфитюра, мармалада и сладкото е, че и трите представляват вид зимнина, която се приготвя основно от плодове и захар.
Разликите обаче са съществени:
-
сладкото се прави с най-хубавите плодове, като те трябва да „плуват“ в много гъст сироп
-
при конфитюра плодовете могат и да се смачкат, а резултатът е желеобразна смес от сироп и плодове
-
мармаладът се прави с настъргани или пресовани плодове, като консистенцията е фино пюре.
Интересни истории със сладка и конфитюри
Около сладкото, мармалада и конфитюра са създадени много истории и легенди. Има интересна история за произхода на мармалада. Според най-популярната й версия в края 18 век шотландски търговец от град Дънди внесъл от Севиля голямо количество портокали, които обаче се оказали твърде горчиви. Той искал да ги изхвърли, но неговата предприемчива съпруга се намесила и ги сварила със захар.
- Една от най-известните легенди датира от времето на Екатерина Арагонска, съпруга на английския крал Хенри VIII. Кралят искал да се наслаждава по-дълго на портокалите, затова ги държал като портокалов мармалад.
- В друга история главна героиня е Мария де Медичи, която страдала от дефицит на витамини. Тя изпращала мъже от двора да берат най-добрите цитрусови плодове, а от тях приготвяли сладко. На кутиите било написано „Per Maria Ammalata“ (За Мария Болната) и се смята, че името „Marmellata“ (конфитюр) се дължи на погрешно тълкуване на тази фраза.
- Всички знаем за митичните „златни ябълки“ от градините на хесперидите, които Херкулес е трябвало да събира. Оказва се, че най-вероятно са севилски портокали, които виреят в Средиземноморието и от които най-често се е правил мармалад.
- Една от най-старите препратки, свързани с „портокаловия мармалад“ е намерена в книга с рецепти, написана от Елиза Чолмонделей през 1677 година.
- Индийците са правили сладко и мармалад от помело и грейпфрут.
И не на последно място, нека си припомним и нашата история – преди Освобождението и след това домакините от заможните къщи на търговци са посрещали гостите с бяло сладко в чаша вода или купичка със сладко. Интересно е, че са се надпреварвали на коя сладкото ще е по-хубаво, с по-добра консистенция, дали ще са размити плодовете, или ще са запазени хубави и цели.
В седмичното меню на СготвеноЕ винаги има десерт, който, по мнение на нашите клиенти, винаги е чудесен.
СготвеноЕ е услуга за абонаментна доставка на храна за София, чрез която можете да се погрижите вашите възрастни родители или подрастващи тийнейджъри да получат вкусно, разнообразно и питателно меню.