От кои части са различните свински пържолки?
Свинското си е свинско – ама всякак го обичаме. Пържолки, кюфтенца, печено месце, на супичка и на яхнийка – това е предпочитано месо на българската трапеза. Замисляли ли сте се отделните видове месо от кои части идват. Преди време ви разказахме за телешкото и видовете телешки стекове. Днес ще ви разкажем каква е разликата между бонфиле, контрафиле и кое от коя част на прасето идва..
При транжирането прасето се разделя на 9 части - глава, врат, плешка, котлет, бонфиле, гърди, бекон, горен и долен бут.
Свинската глава се използва предимно за направата на супи, пача и деликатеси от езика и мозъка. Ушите и зурлата са хрущялна част, която съдържа голямо количество желатин. Бузите са вкусно и доста мазно месо, което може да се запържи или да се добави към различни ястия.
Горна част
Месото на свинския врат е шарено и крехко. Подходящо е за вратни пържоли на скара, барбекю, грил тиган, тъй като по време на печенето мазнината в него се стопява и допълнително овкусява и окрехкотява месото.
Свинската плешка е горната част на предните крака. Месото също е шарено, но е малко по-жилаво от врата. Подходящо е за кебапи, кавърми и кайма, като се добавя и малко мазнина в ястията. Ако ще се подлага на термична обработка, без да бъде рязано на парчета, добре е да се задушава и готви продължително време на бавен огън.
Котлетът се намира непосредствено след врата по продължение на гръбнака. Обхваща частта от тялото над ребрата до средата на гърба, както и тази част от прилежащия гръбначен стълб. От него се добива свинското контрафиле, след като бъде обезкостен. Месото е първокачествено, с ниско съдържание на мазнини, а месните влакна могат да бъдат видяни.. Подходящ е за приготвяне на пържоли или карета на скара, тиган или фурна, както и за печене на цяло парче. Хубаво е да бъдете внимателни, защото поради ниския процент мазнини има риск да остане сухо – добрата марината и „запечатването” на висока температура вършат чудеса в това отношение.
Бонфилето е мускул, намиращ се от вътрешната част на гръбнака по продължение на ребрата. То е изключително крехко въпреки мускулните жилки, в които е обвито, с малко мазнини и е подходящо за приготвяне на медальони или да бъде изпечено цяло на бавен огън. При неправилно готвене рискувате ястието да стане сухо. Кулинарите го препоръчват най-вече за направата на гювечи или сервирано със сос, защото определено има нужда от външно овлажняване.
Понякога контрафилето и бонфилето се транжират заедно, а отделно от тях остават котлетите. т.е до средата на гръбнака.
Долна част
Долната част на корема се разделя на две части – гърди и бекон. Гърдите са ребрата с месото към тях. Те са по-мазни, затова е добре да бъдат приготвяни печени или на скара. Разбира се, могат да се добавят и към ястия, например кисело зеле с ребра.
Беконът е мазното месо от корема на прасето, което може да се използва за приготвянето на кайма или различни сушени и пушени деликатеси
Горният бут е месестата горна част от задните крака на прасето. Месото не е мазно, но е по-мзно от филетата, а мускулатурата е здрава. Предпочита се за приготвяне на различни ястия, кебапи, за скара на шишчета или шунка.
Долният бут е месото с кокъла от опашката до коляното на прасето. Крехко, сочно мазно и неустоимо вкусно месо е. Най-често в кулинарията се използва за направата на първокачествена кайма, печене във фолио с кост или в тава без кост, апетитни пържоли и различни изискани ястия, на тиган, грил, фурна, самостоятелно или със зеленчуци, както и за направата на гювечи.
Джолнчетата са частта от коляното до глезена. Въпреки че месото им се оценява като третокласно, те са полезни заради високото съдържание на естествен колаген. Предпочитат се печени, но и на яхния или на пача с уши и чесънче става вкусно и мнооого полезно.
В кухнята на СготвеноЕ използваме различни части от прасето – както за вкусни супи и яхнии, така и запечено с гарнитура. Вижте седмичното ни меню и се погрижете за вас, вашитеродители и пораснали тийнейджъри с вкусен и пълноценен обяд на абонамент.