14 ползи за здравето от карфиола
, SgotvenoE
Паниран, запечен във фурна, на трушийка, на супичка и още куп други интересни ястия има с любимия карфиол. На места го наричат и цветно зеле - може би от английски, защото думата е „cauliflower“ и е образувана от латинската дума за зеле „caulis“ и английската за цвете „flower“. Богат е на витамините С, В1 и В2.
Ползи от карфиола
Карфиолът освен че е вкусен, и е страшно полезен. Чудесен е да го включите в диетичното меню. Принадлежи към групата на най-здравословните зеленчуци. Богате е на витамините В1, В2, В3, В6, фолиевата киселина, С, К и Е, както и на калций, магнезий, фосфор, калий, манган, силиций, аскорбинова киселина, протеини и омега-3 мастни киселини. Поради всичко това, яденето на карфиол редовно ще ви поддържа здрави и силни.
Прочетете още и:
Ползите за здравето са многобройни:
- нормализира женския хормонален баланс;
- отстранява себорея и лющене на кожата;
- подпомага избягването плешивостта при мъжете;
- поддържа силата и енергията;
- консумацията му подпомага постигнето по-здрава кожа на лицето;
- насърчава на отслабването;
- поддържа здравето на храносмилателния;
- прочиства червата от токсини;
- подобрява кръвния състав;
- укрепва стените на кръвоносните съдове;
- нормализира метаболизма;
- укрепваимунната система;
- улеснява работата на стомаха;
- важен за паметта и когнитивните умения.
За бебетата и децата зеленчукът е един от първите, които се въвежда, освен това предотвратява запек и повишеното производство на газове и обогатява тялото на детето с важни минерали.
Внимавние! Ако наскоро сте имали хирургична намеса в коремната област или страдате от подагра, хипертония и бъбречни заболявания - консумирайте само в малки количества!
История на карфиола
Римския учен Гай Плиний Секунд, живял през 1 век сл. Хр., е харесвал карфиол. През 12 – 13 век карфиолът е споменат и в трудовете на арабски ботанисти, които описват произхода на зеленчука като кипърски. Други източници сочат за негова родина Азия. Три негови разновидности са описани в Испания през 12 век.
Карфиолът намира своето място и в прочутия кулинарен труд от 1651г. на François Pierre de la Varenne със заглавие Le Cuisinier françois. Книгата е знакова за френската кухня. Особена популярност той добива по времето на Луи XIV, на чиято изискана трапеза задължително присъства. През 1822г. е пренесен в Индия от британците.
François Menon, шеф-готвач от 18 век и популярен автор на кулинарни книги, препоръчвал карфиолът, да бъде сервиран с богат сос от телешко, шунка и сметана или като герой в яхния от момици, гъби и фоа гра (патешки дроб). Днес, подобни кулинарни разточителства биха потресли всеки кардиолог и диетолог. Някога обаче, карфиолът бил истинска звезда във виртуозни изпълнения, на които никой не броял калориите.
В САЩ, е споменат в източници от началото на 19 век. Свое място на пазарите на Америка обаче получава през 1920г.
Карфиолът, очевидно е бил любим и на изключителният Самюел Клеменс, популярен по цял свят с псевдонима си Марк Твен. Със зеленчука, подходящ за отглеждане в оранжерия, е свързан един от най-знаменитите му цитати: „Обучението е всичко. Карфиолът е просто зелка, завършила колеж.“
Като частен социален патронаж в СготвеноЕ се стремим да предлагаме разнообразно, вкусно и пълноценно меню. Карфиолът е част от това разнообразие и влиза в състава на различни ястия.