История на киселото мляко

Историята на киселото мляко започва още от... Херодот (484 – 425 пр.н.е.). Той разказва за скитите - номадски племена, живели между реките Днепър и Дон, които са приготвяли и консумирали кисело мляко, което тогава било прокиснало кобилешко мляко.
Траките също употребявали прокиснало мляко, като били установили, че чрез прибавяне на прокиснало мляко в прясно сварено получавали продукт, известен като квасено мляко или „прокиш”. Така млякото се запазвало по-дълго.
Ползите от млякото са ненадминати - особено киселото мляко за възрастните.
Днес ще ви разкажем за историята на киселото мляко. Няма българин, който да не знае, че като нашето кисело мляко няма никъде по света. И това се дължи на бактерия Лактобацилус булгарикус.
Изследвания с кисело мляко
В началото на 20 век известният Иля Мечников, руски учен нобелист от Института Пастьор – Париж, започнал изследвания върху причините за стареенето на човека. Той установил, че при храненето белтъчните вещества от храната се разграждат под действието на гнилостни бактерии в дебелите черва и причиняват отравяне на организма и ранна смърт. Той доказва, че единствената храна, която може да ограничи развитието на гнилостните бактерии в червата, е българското кисело мляко.
Прочетете още и:
По същото това време, българинът д-р Стамен Григоров, тогава студент по медицина в Женевския университет, предприел изследване върху българското кисело мляко и установил, че причината за подквасването се дължи на един пръчковиден и един кълбовиден бактерий. Съобщението за неговото откритие е публикувано в “Revue Médicale de la Suisse romande” N10, 20. 10. 1905, Женева. В чест на своя преподавател Проф. Л. Масол, Стамен Григоров нарича изолираната от него млечнокисела пръчица Bacille de Massol. Три години по-късно проф. Иля Мечников потвърждава откритието на д-р Стамен Григоров. Неговите асистенти Коенди и Микелсон (1907) назовават открития от Григоров микроорганизъм Bacillus bulgaricus.
След това почти всички чужди народи – турци, египтяни, руснаци и др., започнали да си оспорват произхода на киселото мляко. Опитвали се да го нарекат национално, самородно и да докажат, че се е разпространило от техните страни.
Установено е, че киселото мляко през годините всъщност е започнало своето разпространение именно от българите. Първоначално е започнало, когато селджукските турци са завладели земите ни. Поробени, те били отвеждани със стадата си, като по пътя те приготвяли кисело мляко, което било единствената им храна.
Разпространение на киселото мляко
След това през 18 век киселото мляко се разпространило в цяла Европейска Турция, където по пазарите само българите продавали кисело мляко.
След Първата световна война популяризирането на българското кисело мляко в останалите Европейски страни се случило, след като френският крал крал Франсоа І (1515 -1547), който страдал от болест на стомаха, бил излекуван. От Цариград е бил извикан еврейски лекар, който дошъл в Париж със стадо овце, от чието мляко подквасвал кисело мляко изключително за храна и лек на краля. За кратко време кралят бил напълно излекуван. Това е първото отбелязано съобщение за лечебните свойства на българското кисело мляко.
В страните по света киселото мляко е известно главно под името „йогурт”. За произхода на тази дума има различни тълкувания. Според някои етимолози думата има хуно-алтайски произход и буквално означава „гъсто мляко” от „йог” – гъст, тлъст и „урт”, „урду” или „урс” – мляко.
Промишленото производство на киселото мляко започнало през 50-60-те години на миналия век. До тогава кисело мляко се произвеждало само в домакинствата и от малки млекарници, най-вече от овче мляко.
И ако вече ви се дояде кисело мляко, напомняме, че предлагаме допълнителна доставка на хляб и кисело мляко към поръчката.