Очакванията на възрастните родители към децата им
Когато човек е млад и се грижи за децата си, очаква, че един ден, когато вече остарее децата ще се грижат за него/нея. Разбира се, те си имат свои собствени деца и трудно остава време същите тези деца да се отдадат в грижа за своите родители. В повечето случаи дори се надяват на подкрепа за гледането на внуците.
От друга страна, възрастните родители трудно признават, че имат нужда от помощ. Все пак не бива да се забравя, че по един начин човек се чувства на 40-50, а по съвсем различен на 70-80 години. И тук не става въпрос само за болестите. Износването на ставите, отслабването на мускулите и т.н. създава дискомфорт, трудно придвижване и изисква огромни усилия дори за ежедневните дейности.
Тук няма да засягаме темите, свързани с болестите. Това не е целта на статията ни. Идеята ни е, че възрастните родители имат нужда от помощ и съответните очаквания към децата им. Разбира се, колкото е шарен света, толкова и очаквания има.
Някои няма да си признаят, че очакват нещо. Но, ако се погрижите за тях, те със сигурност ще ви бъдат благодарни. Други, от своя страна са изключително настоятелни и искат целия род да е близо до тях и да се грижи за комфорта им. В повечето случаи родителите държат да бъдат независими и отхвърлят всяка предложена им помощ.
Прочетете още и: Ягодите - вкусни, полезни и обичани и Какво е бифтек и видове телешки стекове?
Не бива да се забравя и факта, че българският пенсионер като цяло е с ниски доходи, особено ако пенсията е единствения приход, който има. И трудно можем да си представим как се оправят цял месец с този доход, като с пенсията трябва да се платят сметките, лекарствата и да има за храна.
Има една максима, която гласи: „Моите родители ми помагат, щом се оправят сами и не се грижа за тях!“ И тази мисъл е чудесна, ако наистина доходите, годините и здравето им позволяват. Само че в повечето случаи не е така. Описали сме как можете да ги убедите спокойно да приемат грижата ви, без да наранявате достойнството им.
Разбира се, трябва да помислите добре от какво наистина имат нужда. Един разговор относно какво очакват от вас също е много добра идея. Защото в повечето случаи те може би ще си кажат истината. Обикновено практиката показва, ако не става въпрос за родител на легло, че наистина чудесна помощ е да осигурите прехраната им. Ако живеете в същия град, това лесно може да се уреди. Единствено трябва да си пренаредите програмата така, че да имате време за пазаруване и готвене.
Ако живеете в друга държава, много лесно можете да помогнете на родителите си, като им поръчвате разнообразна и вкусна храна от социален патронаж. В тази статия сме описали подробно как можете да се убедите в качеството и вкуса на храната, без да влизате в излишни разходи.
Видове социален патронаж в България
В България има два вида – общински и частен. Както може би се досещате, Общинският социален патронаж има изискване за подаване на документи, одобрение и други формалности.
Частният социален патронаж е частна кухня, която доставя храна за възрастни хора по домовете, каквито сме и ние. Нашата услуга е предпочитана от клиентите ни, защото готвим разнообразно, питателно и най-вече вкусно. Другите неща, които особено се ценят от клиентите ни, е че предлагаме стандартно (месно) и безмесно меню, както и че имам различни ценови пакети според възможностите и вкусовете.
Какво очакват родителите от децата си?
Родителите, както и децата им, държат на своята независимост и биха приели помощ тогава, когато не им е натрапена. Свръхзагрижеността и попечителството не са приятни за никого и в повечето случаи това отдалечава хората един от друг. Нашият опит показва, че възрастните родители очакват дeцaтa им дa ca нa paзпoлoжeниe, ĸoгaтo имaт нyждa oт пoдĸpeпa.
И все пак не забравяйте, че дори и понякога да не го показват, вашите тревоги за тях свидетелстват за вашата обич, а това винаги доставя удоволствие!