Чубрицата – обичана, позната и лековита
, SgotvenoE
Една от любимите подправки в българската кухня – обичана от всички, позната и придаваща неповторим вкус на ястията. Чубрицата е определяна като балканска подправка и е характерна за балканските кухни. Както ви разказахме за магданоза, копъра и дафиновия лист, така днес ще ви разкажем повече за обичаната чубрица.
Чубрицата е ниско зелено растение, което принадлежи към семейството на ментата. Листните части, стръковете и цветовете на растението се използват за овкусяване на различни ястия.
Интересно е, че има два вида чубрица – лятна и зимна.
-
Лятната се използва по-често от зимната, но и двете имат смесен вкус между мащерка, майорана и мента, и може да бъде чудесно допълнение към различни храни. Лятната чубрица има по-лек вкус от зимната.
-
Ароматът на зимната чубрица има нотки на градински чай и бор. Това е по-издръжливото от двете растения и може да се отглежда в по-високи планински райони
Важно! Добре е да слагате чубрицата към края на готвенето. От една страна тя не е подходяща за дълго готвене заради силния си вкус, а от друга – яденето може да „почернее“ от прекомерното варене.
Състав и ползи от чубрицата
Чубрицата е богата на витамини и минерали – А, В1, В3, В6, С, калций, желязо, цинк, манган и селен. Освен това в нея се съдържа тимол, който има доказани противогъбични и антисептични свойства. Смята, че растението е естествен антисептик и може да се използва като лек за възпалено гърло и бактериални инфекции.
Въпреки че повечето от нас използват чубрицата само като подправка, тя има и изключителни лечебни свойства:
-
подобряване на стомашно-чревната функция,
-
укрепване на имунната система
-
намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания
-
защитава от рак
-
подобрява здравето на костите
-
намалява бръчките и признаците на стареене на кожата
-
лекува гадене и диария
Народна медицина с чубрица
Чубрицата се използва за направата на чай за лечение на кашлица, при главоболие, понижаване на кръвното и при безсъние. Важно е все пак, ако се приемат лекарства при сърдечно-съдови проблеми, да сте по-внимателни и да се консултирате с лекар преди приема му.
-
При настинка, грип и кашлица добавете 2 с.л. чубрица към 250 мл вряща вода и запарете за 15-20 мин. След това прецедете и пийте докато е топъл. Можете да подправите с мед за по-сладък вкус.
-
При гадене и повръщане добавете 3 с.л. чубрица към 1 литър вряща вода и пийте по 100 мл на всеки 2-3 часа
-
Инхалации с чубрица при синозит, бронхит и запишен нос – в половин литър вода сложете 1 с. л. чубрица и загрейте. След това започнете да дишате изпаренията в продължение на няколко минути.
-
При газове, гастрит и колит – в 400 мл вряща вода добавете 2 с.л. чубрица и оставете настойката за 1 час. След това приемате 4 пъти на ден по около 100 мл.
Препоръчително е всички чайове с чубрица да се пият преди хранене, за да може действието на подправката да бъде по-силно изразено.