Малко повече за произхода на мусаката
Няма човек, който да не обожава мусака. Ако жена иска да каже нещо по-специално, но индиректно на избраника си, готви му мусака. Свекървите също са преценявали бъдещите си снахи по мусаката. Изобщо това ястие е пуснало толкова дълбоки корени в нашия бит и култура, че няма как да пропуснем да ви споделим интересна информация за него.
Произход на мусаката
Думата „мусака“ идва от арабското „musaqqaʿa“, което в превод означава „изстуден“. Всъщност те наричат мусака вид готвена салата от патладжани и домати.
Интересно е, че мусаката не е толкова старо ястие, колкото ни се иска да е. В описанията на западни пътешественици, пътували през Балканите между XVI и XVIII век, това ястие липсва. В „Готварската книга на Дядо Славейков“ от Петко Славейков, издадена в Цариград през 1870 г., мусаката също не е спомената. Имайте предвид, че там са описани десетки рецепти за кебапи, супи, яхнии, кюфтета и др.
Прочетете още и:
Мусаката днес
По света мусаката е известна като гръцко ястия, като съвременната рецепта е създадена от Николаос Целемендес през 1920-те. Тя съдържа 3 пласта – патладжан, овнешко месо с доматено пюре и сос бешамел.
Освен нашата и гръцката версия, съществуват и турсака мусака – с чушки, патладжани и мляно месо, македонска мусака – с картофи, тиквички и патладжан, западнобалканска и румънска мусака, която е подобна на нашата, т.е. без патладжан и само с картофи.
Турците подобно като нас, консумират мусаката със сос. Ние с кисело мляко, а те с джаджик (турски таратор) и пилаф.
Не случайно ви разказваме повече за мусаката. В нашето седмично меню тя присъства в различни версии, както нашенската, така и гръцка, македонска и т.н.