Видове кюфтета по света и у нас
, SgotvenoE
Няма човек, който да не обича кюфтенца – дали от кайма, от месо, зеленчукови или на яхния. Приготвят се пържени, печени, на скара, с много любов и мераклийски. В зависимост от това какви ще са кюфтетата, се добавят различни подправки. Днес, в рубриката ни Храна за душата, ще ви разкажем повече какви кюфтета има по света и у нас.
Произход на кюфтетата
Трудно е да се определи коя е родината на кюфтетата, но се приема, че идват от Арабския полуостров. Някои смятат, че кюфтета са се приготвяли още в Древна Тракия преди 6-2,4 хил години.
Етимологията на думата идва от турското köfte, което от своя страна идва от Персия, в чийто език koofteh означава „бито месо“. На руски кюфтето се нарича „тефтели“, на френски е bulette, на немски е Frikadelle или Fleischpflanzerl, на италиански – frittatela, а на английски patty (пърженка) или meatball (месна топка). Турската дума е близка до нашата - köfte, а гръцката – κεφτές.
Какви кюфтета се прготвят по света?
Разбира се, трудно можем да обхванем различните рецепти, но тук ще споделим някои от най-интересните за нас.
- В Африка и Турция - Кюфтета с кускус - подправени с канела и кафява захар
- Във Франция - Кюфтета със сос от червено вино.
- В Германия - Немски кюфтета с гъбен сос - наричат ги „шатц“, което означава съкровище.
- В Корея - Остъклени кюфтета - Корейската дума за кюфте означава „нещо кръгло”. Кюфтето се покрива с глазура от соев сос, захар, винен оцет.
- В Ливан - Кюфтета с кисело мляко - Приготвят се по традиционен начин и задължително се хапват с пръсти, като се потапят в кисело мляко.
- В Испания - Кюфтета почти без месо - Предимно се правят с малко кайма и много овесена каша, която дори няма да усетите.
- В Швеция - Мъжки шотландски кюфтета - Те имат свой специален празник. Легендата гласи, че група шотландци, посетили Швеция, след това приготвяли специални кюфтета, с които се хранели и били неописуемо силни и здрави.
- Във Виетнам - Виетнамски телешки кюфтета в доматен сос - Тази рецепта е позната и в България, но във Виетнам е допълнена с парченца воден кестен.
- В Италия кюфтенца от кайма се прибавят към спагетите.
Още интересни рецепти с кюфтета по света
- Buffalo Balls – от смляно пилешко месо, различни сирена и целина се приготвят топки, които след изпържване се поливат със сос от биволко мляко
- Кюфтета от областта Емилия Романя с паста – от телешко месо, добавени към пастата
- Италианска супа за женитба – наподобява малко нашата супа топчета, но топките са по-големи и с прибавени едро нарязани зеленчуци. Освен това супата е бистра.
- Кюфтета в гирос питка
- Пръстен от кюфтета с такос
- Хавайски кюфтета Луау – към смляното свински месо се добавя лук, чесън, джинджифил и соев сос
- Пилешки сладкиши (пикантни или не) със сладко чили – пилешки кюфтета, които се сервират върку спанак или рукола
- Тайландски пуешки кюфтета с тиквички – смесват се смлени тиквички и пуешко месо, като се добавя рибен сос, кокосово мляко, джинджифил, босилек и пресен лук и сеприготвят на тиган с червена къри паста
- Кюфтенца от червена боровинка и сирене чедър
- Фалафели – кюфтенца от нахут
Прочетете още и: Очакванията на възрастните родители към децата им и Моркови за здраве
Видове кюфтетата в България
Кюфтето у нас е издигнато в култ. Няма празник без кюфтета, дори и да са като гарнитура към пържолките. Традиционно в България кюфтета се приготвят от смлно свинско месо, или кайма – смес от свинско и телешко. Разбира се, приготвят се и от агнешко, телешко, риба и др. видове месо, както и от различни зеленчуци:
- Пържени/ печени/ на скара традиционни кюфтета
- Кюфтета от тичквички
- Картофени кюфтета
- Магданозени кюфтета
- Зеленчукови кюфтета – с грах, картофи, чушка
- Спаначени кюфтета
- Кюфтета по Чирпански
- Кюфтета по Цариградски
- Супа Топчета
- Кюфтета по бенедиктински
- Кюфтета с бял сос
- Кюфтета с доматен сос
- Кюфтета по Панагюрски
Можете ли да добавите още рецепти за кюфтета от света или у нас, за да допълним списъка. Пишете ни в коментарите на нашата Фейсбук страница с вашите предложения и проверете има ли кюфтета следващата седмица в седмичното ни меню.
В СготвеноЕ приемаме поръчки за редовна абонаментна доставка на храна в София до 16 ч. за следващия ден през нашите контакти.