Историята на кюфтето, което обединява и разделя
Кюфтенца, кебапченца... със салатка, с картофено пюренце, в яхнийка или само върху филийка хляб. Няма човек, който да не обича сочни кюфтенца. А рецепти за приготвянето им, колкото искате. Предполага се, че само на Балканите има около 300-400 рецепти на различни видове кюфтета. Каква е историята на кюфтето? Коя е родината им, като се има предвид, че са разпространени и обичани в цял свят?
Етимологията на думата идва от турското köfte, което от своя страна идва от Персия, в чийто език koofteh означава „бито месо“. Някои смятат, че кюфтета са се приготвяли още в Древна Тракия преди 6-2,4 хил години.
Историята на кюфтето
Според BBC: "Кебапчетата били изобретени една нощ в кръчма в Букурещ. Просто ципата за суджуците се свършила и майсторът решил да направи суджучета със същата цилиндрична форма."
Друга история разказва как Александър Велики Македонски бил надянал малко кайма на връхчето на сабята си и я повъртял върху огъня.
Нашата българска версия на кюфтетата е да са приготвени от смляно свинско месо, най-добре от плешката, и подправени с лук, чубрица и черен пипер. Чубрицата е определяна като балканска подправка и е характерна за балканските кухни, но в нашата е на особена почит.
Кюфтетата по света
По света има толкова много рецепти за кюфтета. Както споменахме само на Балканите има около 300-400 рецепти за различни видове кюфтета.
В най-ранните времена, кюфтетата се правели от остатъчно месо, което е разбито, ситно нарязано на ръка или приготвено по начин, който позволява да се навие на малко руло. Затова и някои от най-ранните рецепти не са били записани, тъй като са били подготвени от обикновените хора. Въпреки това усилената търговия по това време е допринесла рецептата да се разпрстрани и развие в цял свят.
Прочетете още и:
В Китай има изобилие от свинско месо и затова там се приготвят много кюфтета. Римляните обаче предпочитали по-изтънчени вкусове, затова се наслаждавали на паунови, фазанови и заешки кюфтета!
Американците предпочитат италианската версия с месо, галета и билки, навити на огромно топче и поднесени с типичен червен сос.
На Световното изложение в Сент Луис през 1904 немски изложители са продавали кюфтета под името хамбургер.
Днес, където и да отидем можем да си хапнем български кюфтета и кебапчета, лесковачки чевапчичи, измирски кюфтета или гръцки кефтедес. Кюфтета в сос пък е традиционно ястие от българската, шведската, италианската и други кухни по света, приготвено от кюфтета, подправки и зеленчуци с различни видове сосове - доматен, фрикасе, пикантен и др.
Доядоха ли ви се? Вижте в седмичното ни меню има ли и какви точно кюфтета ще доставим. Като частен социален патронаж ние, в СготвеноЕ, се стремим да предлагаме разнообразно пълноценно и най-вече вкусно меню. Погрижете се за вашите близки като се свържете с нас чрез нашите контакти.