Непознатият джоджен – подправка или билка

Джодженът е една от любимите подправки в българската кухня наред с магданоза, копъра, мащерката, дафиновия лист и чубрицата. Може ли боб без джоджен? Слага се също и при приготвянето на агнешко, овче и шилешко месо, спанак и др. заради силния аромат, който придава на ястията. Освен в кулинарията джодженът е и билка, като отварите от него са много полезни. Именно за непознатият джоджен ще си говорим днес.
Растението джоджен е вид мента. Ботаническото му име е Mentha spicata. Произходът му е от Европа и Азия, но сега е широко разпространен по целия свят. Въпреки че не съдържа толкова ментол, колкото класическата лютива мента, джодженът притежава много от нейните лечебни качества. В някои случаи неговият по-мек вкус, аромат и действиеса предпочитани, особено за хора с алергии и непоносимост към силни вкусове и аромати.
Отвара от джоджен
Отварята от джоджен се прави по стандартния начин – в чаша вряла вода, сипете 1 лъжица сух джоджен, покрийте, за да се запари за около 5 мин, след това прецеждате и чаят ви от джоджен е готов. Разбира се, можете да го подсладите по ваш вкус.
Прочетете още и:
Ползи от отварата от джоджен
Джодженът, като билка, се използва в народната медицина както като отвара, така и за жабурене и компреси, защото той е:
-
добро спазмолитично средство, защото облекчава коремните и менструалните болки;
-
намалява мускулните спазми;
-
има антисептично и успокояващо действие;
-
подобрява работата на храносмилателната система;
-
успокоява коликите и намалява газовете;
-
предотвратява гадене и повръщане;
-
облекчава възпалението на венците и гърлото;
-
стабилизира дейността на нервната система;
-
подобрява съня;
-
облекчаване на безпокойството;
-
нормализира кръвното налягане;
-
укрепва имунитета и повишава тонуса;
-
помага при настинки и вирусни заболявания;
-
регулира хормоналния баланс;
-
облекчава болката в ставите.
Разбира се, както и друг път сме споменавали, с всяко нещо не бива да се прекалва. Затова не си позволявайте повече от 3-4 чаши чай седмично.
Внимание! Чай от джоджен не се препоръчва за хора с ниско кръвно налягане, склонност към стомашни киселини и алергии към ментол. Въпреки това винаги можете първо да се консултирате с лекар и след това да решите дали да пиете от време на време отвара от джоджен.Както и да пробвате с по-малко количество суха подправка да приготвите отварата, например с ½ лъжица.
Разбира се, в кухнята на СготвеноЕ, като частен социален патронаж, ние готвим по рецептурни книги, където е упоменато точно колко количество подправка се слага. Въпреки това винаги се стараем да е вкусно и полезно. Нашите клиенти споделят, че са доволни от вкуса, който предлагаме, което нас ни радва и ни стимулира да предлагаме още по-вкусно, разнообразно и пълноценно меню. Към всеки ценови пакет има включена безплатна доставка, а поръчки се приемат по имейл или телефон.